Instalacja odnawialnego certyfikatu TLS (certbot + apache na Ubuntu)
Jest wiele metod uzyskiwania certyfikatu pozwalającego szyfrować ruch http. Jedną z nich jest instalacja certbota i użycie go w zestawieniu z serwerem apache.
Daniel Gustaw
• 2 min read
Opis projektu
Przez protokół rozumie się zbiór zasad wymiany informacji. Jednym z nich jest opracowany w CERN w 1989 roku protokół HTTP - określjący sposób przesyłania dokumentów hipertekstowych. Jeśli zaszyfrujemy komunikację za pomocą protokołów kryptograficznych dostaniemy HTTPS. Jego zaletą jest to że jest odporny podsłuchiwanie oraz ataki typu man-in-the-middle.
Co do protokołów kryptograficznych, to na dzień dzisiejszy stosowanym protokołem jest TLS 1.2. Jest on następcą protokołu SSL, w którym Google wykryło poważną lukę w postaci wrażliwości na atak typu POODLE pod koniec 2014. W internecie dostępny jest też draft wersji 1.3, która ma całkowicie wyrzucić MD5 oraz RC4 uważane dzisiaj za słabe narzędzia i wprowadzić krzywe eliptyczne, które stosowane są również w BitCoinach.
Celem tego wpisu jest pokazanie jak za zainstalować certyfikat TLS.
Instalacja
Protokół HTTPS jest coraz powszechniej stosowany, w dużej mierze przyczyniła się do tego fundacja Let’s Encrypt, sponsorowana przez EFF, Akamai, Cisco i Mozillę. To dzięki niej powstał program certbot, który bardzo uprościł proces otrzymywania certyfikatu. Zakładam, że mamy zainstalowany system Ubuntu oraz serwer Apache 2. Żeby go zainstalować certbot wpisujemy kolejno:
apt-get install software-properties-common
add-apt-repository ppa:certbot/certbot
ENTER
apt-get update
apt-get install python-certbot-apache
Uruchamiamy go komendą:
certbot --apache
Kolejno podajemy swój e-mail, literą A potwierdzamy zgodę na warunki usługi, odpowiadaomy na pytanie, czy chcemy udostępnić e-mail i wybieramy domeny z listy domen określonych w konfiguracji Apache2. Na koniec wybieramy czy chcemy wymuszać https czy dać https jedynie jako jedną z opcji.
Odświeżanie
Ponieważ certyfikat wygasa po 90 dniach od jego pobrania, potrzebujemy mechanizmu jego automatycznego odświerzania. Na szczęście jest to proste. Nie zaszkodzi, jeśli będziemy go odśwerzać częściej. Zgodnie z poradnikiem zaufanej trzeciej strony dodajemy komendę doświerzającą certyfikat do crona.
crontab -e
a w pliku umieszczamy linię
45 1 * * 1 /usr/bin/certbot renew >> /var/log/certbot.log
Możemy cieszyć się już zieloną kłódką na naszej stronie.
Żródła:
Instalacja certbot
Różnice między SSL i TLS
https://luxsci.com/blog/ssl-versus-tls-whats-the-difference.html
Atak POODLE
https://blog.mozilla.org/security/2014/10/14/the-poodle-attack-and-the-end-of-ssl-3-0/
Poradnik od zaufanej trzeciej strony
Statystyki wykorzystania https
https://www.google.com/transparencyreport/https/metrics/?hl=en
Other articles
You can find interesting also.
Przeciążone sygnatury w TypeScript
W TypeScript możemy określić funkcję, która może być wywoływana na różne sposoby, pisząc sygnatury przeciążenia. Można to wykorzystać do definiowania funkcji, których typ zwracany zależy od wartości argumentów.
Daniel Gustaw
• 2 min read
Wpływ indeksacji na wydajność wyszukiwania w bazie MySQL
Stosowanie indeksów przyśpiesza wyszukiwanie i podnosi wielkość tabel spowalniając modyfikacje. Artykuł pokazuje jak profilować zapytania i mierzyć wpływ indeksów na wydajność wyszukiwania.
Daniel Gustaw
• 15 min read
Publikacja aktualizacji paczki w repozytorium AUR
Naucz się jak publikować aktualizację pakietów w repozytorium użytkowników Arch Linux.
Daniel Gustaw
• 3 min read